
Nordnorsk kokk ble «Årets kjøkkensjef»
Vegard Stormo fra NKL Narvik, som er sjef for mat og drikke ved Scandic Narvik, er kåret til «Årets kjøkkensjef 2020» av Norske Kokkers Landsforening (NKL).
Stormo har vært ansatt i Scandic Narvik siden januar 2018. Han har også en fortid som daglig leder i familiebedriften Tinja Fjellgård, som ligger like ved E10 mellom Narvik og svenskegrensen (Bjørnfjell/Riksgrensen).
Han er også tidligere vinner av Sapmi Awards, der den beste samiske kokken kåres.
Les også: Villmarksgourmet på Tinja Fjellgård (publisert 2014)
Sette Narvik-regionen på matkartet
Den erfarne fagmannen Stormo ble både overrasket og beæret da han fikk beskjeden om at han var kåret til årets kjøkkensjef.
– Det var litt av en beskjed å få på en lørdag. Jeg ble veldig overrasket og veldig rørt over å få denne prisen. Jeg håper dette vil ha en positiv effekt på arbeidet med å markere Narvik som en nordnorsk matdestinasjon, sier Stormo.
Årets kjøkkensjef kåres ved at alle NKLs lokallag sender inn sitt forslag til vinner til landsforeningen. Fire av disse blir plukket ut av styret, og de blir deretter vurdert opp mot gjeldende kriterier av en jury bestående av representanter fra reiselivet, pressen og et lokallag. Juryens vurdering holdes hemmelig frem til prisutdelingen.
Utvikler og løfter den nordnorske, arktiske maten
I begrunnelsen fra juryen heter det blant annet at «Vegard Stormo fra Scandic Hotels er opptatt av å servere mat med gode historier som løfter og bærer den totale opplevelsen». Videre står det at «Stormos filosofi om minst mulig bearbeiding av maten handler om å løfte råvarene ut av naturen og rett oppi gryta».
Ved siden av sine oppgaver på hotellet, jobber Stormo med å utvikle og løfte den nordnorske, arktiske maten, blant annet som konsulent for fagskoleutdanningen innen bærekraftige matopplevelser i Mosjøen. Han er sensor i prøvenemnda for kokkefaget, kursholder for opplæringskontoret for restaurant og matfag i Nordre Nordland, og er aktuell som medforfatter av flere kokebøker med søkelys på det nordiske kjøkken. Den siste i rekken, «Catch and cook», er nominert til verdens beste kokebok.
En stor ressurs
Om rollen hans som sjef for mat og drikke ved Scandic Narvik skriver juryen at Stormo bidrar til «at gode råvarer behandles i henhold til gamle tradisjoner og presenteres i moderne og innovative drakter. Han sørger også for at kalenderen blir en viktig rettesnor hvor smakene og luktene i menyen speiler det man til enhver tid finner og ser i fjellene og fjordene rundt hotellet».
– Vegard Stormo er en stor ressurs for Scandic Narvik. I arbeidet med å gjøre Narvik enda mer attraktivt for turistene, er det viktig med et høyt faglig nivå på kjøkkenet og et sterkt søkelys på å foredle de lokale og gode råvarene som regionen tilbyr. Dette er en anerkjennelse av hans bunnsolide faglige kompetanse, sier hotelldirektør Terje Theodorsen.
Høythengende heder
Eyvind Hellstrøm, Arne Brimi og Bent Stiansen er blant dem som har vunnet prisen (se egen ramme over alle vinnene av Årets kjøkkensjef). For 2019 var det Christer Rødseth som fikk prisen. Det er altså en imponerende rekke Stormo nå føyer seg inn i.
– Dette var en utrolig gledelig nyhet. Vi har en tydelig satsing på mat i Scandic, og det bidrar til at vi tiltrekker oss dyktige folk. Det er fantastisk å ha fagpersoner som Vegard i organisasjonen. Han har lagt lista høyt for kvaliteten på kjøkkenet, samtidig som han har bidratt sterkt til rekrutteringen av nye, spennende kokker, sier direktør for mat og drikke i Scandic Hotels Norge, Morten Malting, i en pressemelding.