
Weingut Langmann tilbake i Norge
Rosévinene til Weingut Langmann er igjen tilgjengelige på Vinmonopolet.
Produsenten mistet hele avlingen i 2016 til frost, men i mars ble 2017-årgangen tilgjengelig i alle landets Vinmonopol. Det dreier seg om to kjente (Schilcher Tradition, og Schilcher Frizzante) og en nyhet (Schilcato) fra produsenten i Østerrike.
En favoritt for nordmenn
Nordmenn har i flere år satt pris på Weingut Langmann sine karakteristiske og friske roséviner. Med sine friske og fruktige smaker, har vinene solgt godt i landets basisutvalg i flere år.
Det ble solgt 39 000 liter i 2015 og 32 000 liter i løpet av halve 2016.
I april 2016 kom det kraftig snøfall og flere minusgrader i Weststeiermark, i Østerrike. På grunn av tidlig vår hadde vinplantene allerede begynt å sette skudd. Men denne kraftige frosten medførte at dette årets avling aldri ble noe av. De måtte dermed stoppe all eksport av vinene sine
Blauer Wildbacher
Mens Tradition er en stille vin, er Frizzante lett perlende.
Blauer Wildbacher, eller Schilcher som den kalles lokalt, er ikke en drue som i særlig grad dyrkes utenfor Weststeiermark i Østerrrike. Det er dessuten en av få druer som er mest kjent som rosévinsråstoff. Med sin høye syrlighet er Schilcher en frisk, bærpreget vin, velegnet til både aperitiffer og til et bredt spekter av matretter; spekemat, stekt fisk og hvitt kjøtt, svin i særdeleshet. Langmanns stil på Schilcher er ren og fruktig. Alt foregår på tank, og vinene er tørre og syrlige, som vanlig er i regionen.
Les mer om vinene lengre ned i saken

Ingen plantevernmidler
Langmann jobber med minimal innblanding i vinmarkene, blant annet uten plantevernmidler eller insektsmidler. Alle druene blir plukket for hånd.
Denne familiedrevne produsenten har under Stefan Langmann blitt til en av de mest dynamiske Schilcher-produsentene i regionen, både med tanke på kvalitet og stil, på både stille og musserende.
Weingut Langmann Schilcato 2017
Land/distrikt: Østerrike/Weststeiermark
Produsent: Weingut Langmann
Druer: 100% Blauer Wildbacher
Passer til: Dessertvin
Alkohol: 8,5 %
Varenr.: 9045675 (kun horeca)
Pris: 170 kroner (Vinmonopolet)
Schilcher Tradition 2017
Land/distrikt: Østerrike/Weststeiermark
Produsent: Weingut Langmann

Druer: 100% Blauer Wildbacher
Passer til: Grønnsaker, svin og lyst kjøtt
Alkohol: 11,5 %
Varenr.: 1021801 (bestillingsutvalg, Vinmonopolet)
Pris: 145 kroner (Vinmonopolet)
Schilcher Frizzante 2017
Land/distrikt: Østerrike/Weststeiermark
Produsent: Weingut Langmann
Druer: 100% Blauer Wildbacher
Passer til: Som aperitif, til grønnsaker, til skalldyr.
Alkohol: 11,5 %
Varenr.: 8012501 (bestillingsutvalg, Vinmonopolet)
Pris: 150 kroner (Vinmonopolet)
Norsk importør: Vinum