Gunnar Hvarnes jobber
Gunnar Hvarnes jobber

Disse kjemper om tittelen i Bocuse dOr 2011

Tirsdag 25. og onsdag 26. januar avgjøres Bocuse d`Or 2011 i Lyon. Her er deltakerne som kjemper om tittelen. Norges Gunnar Hvarnes og Danmarks Rasmus Kofoed regnes blant de største favorittene, sammen med blant andre USA, Frankrike, Sverige og Storbritannia.

Publisert

Gunnar Hvarnes forbereder fiskefatet i Bocuse d`Or Europe i Genevé. (Foto: Morten Holt)

Gunnar Hvarnes kommer opprinnelig fra Hvarnes i Larvik, men har de siste årene vært bosatt i Stavanger, der han har arbeidet på Gastronomisk Institutt.

Gunnar Hvarnes i aksjon i Bocuse d`Or Europe 2010. (Foto: Morten Holt)

Sølv sist

Han vant Årets Kokk på Smak09 på Norges Varemesse i februar 2009, og ble da Norges Bocuse d’Or-deltaker – etter Geir Skeie, som vant Bocuse d’Or Europa i 2008 og Bocuse d’Or i Lyon i januar 2009.

Hvarnes har gjennom flere år vært en en av våre fremste kokker, og debuterte i Bocuse d’Or-sammenheng med sølvmedalje i Bocuse d’Or Europe i juni 2010.

Han var to små poeng bak Danmark og Rasmus Kofoed fra restauranten Geranium.

De to var i en egen klasse i EM, og de er hete medaljekandidater også i slutten av januar.

Her kan du lese hvilke nasjoner som har tatt medalje i Bocuse d’Or siden starten i 1987

Stem på Gunnar Hvarnes sin Bocuse d’Or-poster

På Bocuse d’Or sin hjemmeside er det for øvrig nå mulig å stemme frem posterne til de forskjellige nasjonene.

"

Russel Clarke er eldstemann i Bocuse d`Or 2011

Se posterne og stem på Gunnar Hvarnes og Norges poster til Bocuse d’Or 2011 i Lyon her

Les mer om posterkonkurransen her

Malaysia vant i Asia

En eneste kvinnelig deltaker er å finne blant de 24 deltakerne i finalen. Det er Malaysias unge kokk See Lay Na (29), som sammen med sin commis Mandy Goh vant den asiatiske finalen av Bocuse d’Or i mars 2010. De andre deltakerlandene fra Asia er Kina, Japan and Indonesia

Australias Russel Clarke er eldstemann i konkurransen. Han fyller 40 år 15. januar 2011. Polens deltaker Rafal Jelewski er desidert yngst med sine 21 år.

"

Sirha for 15. gang

Bocuse d’Or 2011 arrangeres for øvrig parallelt med den store messen Sirha (Salon International de la Restauration, de l`Hôtellerie et de l`Alimentation), som i 2011 arrangeres for 15. gang.

Sirha arrangeres fra 22. til 26. januar, mens selve kokkekonkurransen arrangeres 25. og 26. januar – med premieutdeling på kvelden 26. januar.

Det hele foregår på Eurexpo i Lyon.

Deltakerne

Under er det en oversikt over alle deltakerne i Bocuse d’Or 2011, samt hvilken restaurant deltakeren arbeider på, deltakerens assistent (commis), deltakerens veileder og coach under konkurransen og landets Bocuse d’Or-president.

Argentina

Juan Pedro Demuru

Født: 7. april 1977

Restaurant: Demuru Restaurant

Commis: Maria Mercedes Garcia (Argentina)

Coach: Fernando José Orciani

President: Dolli Irigoyen

Australia

Russell Clarke

Restaurant: Brisbane Convention Centre

Født: 15. januar 1971

Commis: Mathew Lee (Australia)

Coach: Emmanuel Renaut

President: Romain Bapst

Webside: www.hta.org.au

Belgia

Colin Gaëtan

Restaurant: Restaurant Jaloa

Født: 13. september 1977

Commis: David Glody Okita Omana (Belgia)

Coach: Roland Debuyst

President: Peter Goossens

Website : www.restaurantjaloa.com

Canada

Ryan Stone

Restaurant: The West Coast Fishing Club

Født: 12. januar 1982

Commis: Talib Hudda (Canada)

Coach: Scott Jaeger

President: Simon Smotkowicz

Danmark

Kofoed Rasmus

Restaurant: Geranium

Født: 22. august 1974

Commis: Frederik Rudkjøbing (Danmark)

Coach: Søren Ledet (Geranium)

President: René Redzepi (Restaurant Noma)

Webside: www.bocusedor.dk

Finland

Matti Jämsen

Født: 1979-08-18

Commis: Ismo Sipeläinen (Finland)

Coach: Pekka Terävä

President: Jarmo Vaha-Savo

Webside: www.bocusedor.fi

Frankrike

Jerome Jaegle

Restaurant: Restaurant Tetedoie

Født: 11. februar 1979

Commis: Yannick Gallet (Frankrike)

Coach: Eric Pras

President: Eric Fréchon

Webside: www.jeromejaegleteamfrance.com

Guatemala

Nicolas Nicolas Palomo Ventura

Restaurant: Hotel Casa Santo Domingo

Født: 7. november 1983

Commis Luis Armando Tecen Gil (Guatemala)

Coach: Jorge Jorge Lamport

President: Mario Enrique Campollo Sarti

Webside: www.casasantodomingo.com

Indonesia

Guruh Nugraha

Restaurant: The Parklane Hotel Jakarta

Født: 15. januar 1979

Commis: Risky Hidayah (Indonesia)

Coach: Gilles Marx

President: Vindex Tengker

Webside: www.parklanejakarta.com

Italia

Alberto Zanoletti

Restaurant: Locanda Armonia

Født: 21. april 1978

Commis: Nafije Dizdari (Albania)

Coach: Federico Coria

President: Giancarlo Perbellini

Webside: www.ascomformazione.it

Island

Thrainn Freyr Vigfusson

Restaurant: The Grillid restaurant

Født: 24. mai 1981

Assistant: Bjarni Siguroli Jakobsson (Island)

Coach: Hakon Mar Orvarsson

President: Sturla Birgisson

Webside: www.bocusedor.is

Japan

Tatsuo Nakasu

Restaurant: Hotel Bleston Court

Født: 6. desember 1976

Commis: Maiko Imazawa (Japan)

Coach: Romuald Fassenet

President: Hiroyuki Hiramatsu

Webside: http://www.hiramatsu.co.jp

Kina

Shi Jing Shen

Restaurant: Stiller`s Restaurant & Cooking

Født: 24. januar 1972

Commis: Roethlisberger Nicolas (Sveits)

Coach: Peter Hurni

President: Stefan Stiller

Webside: www.stillers-restaurant.cn

Malaysia

See See Lay Na

Restaurant: Pacifica

Født: 14. februar 1981

Commis: Mandy Goh (Malaysia)

Coach: Marcel Kofler

President: Federico Michieletto

Webside: www.mandarinoriental.com

Nederland

Marco Poldervaart

Restaurant: De Gastronoom

Født: 29. mai 1971

Assistant : Jan Smink (Nederland)

Coach: Leendert Klaassens

President: André Van Doorn

Webside: www.bocusedornederland.nl

Norge

Gunnar Hvarnes

Restaurant: Gastronomisk Institutt/Hos Ingrid

Født: 5. mai 1977

Commis: Filip August Bendi (Norge)

Coach: Steffen Engelhard, Statoil

President Norge: Eyvind Hellstrøm

Webside: bocusedornorge.no

Polen

Rafal Jelewski

Restaurant: Hotel Park Poznan

Født: 12. november 1989

Commis: Bartosz Budzynski (Polen)

Coach: Piotr Lisiewski

President: Constant-Michel Labarre

Webside: www.labarre.pl

Spania

R. Morilla Juan Andrés

Restaurant: EL Claustro

Født: 14. mai 1980

Commis: Arroyo Rafael (Spania)

Coach: Felipe Joaquin

President: Pedro Subijana

Webside: www.restauranteelclaustro.com

Storbritannia

Simon Hulstone

Restaurant: The Elephant Restaurant

Født: 2. november 1974

Commis: Jordan Bailey (Storbritannia)

Coach: Nick Vadis

President: Brian Turner

Webside: www.elephantrestaurant.co.uk

Sveits

Franck Giovannini

Restaurant: Hôtel de Ville, Crissier

Født: 26. april 1974

Commis: Cécile Panchaud (Sveits)

Coach: Armin Fuchs

President: Philippe Rochat

Webside: www.philippe-rochat.ch

Sverige

Tommy Myllymäki

Restaurant: Julita Wardshus

Født: 31. juli 1978

Commis: Johan Salestam (Sverige)

Coach: Peter Jelksater

President: Mathias Dahlgren

Webside: www.gastronomisverige.se

Tyskland

Ludwig Heer

Restaurant: Burg Staufeneck

Født: 13. april 1981

Commis: Daniel Zahn (Tyskland)

Coach: Marian Schneider

President: Patrik Jaros

Webside: www.foodlook.com

Uruguay

Alvaro Verderosa

Restaurant: Arcadia

Født: 12. juli 1971-07-12

Commis: Toel Falero (Uruguay)

Coach: Gonzalo García

President: Gustavo Alves Martínez

Webside: www.placer.com.uy

USA

James Kent

Restaurant: Eleven Madison Park

Født: 5. februar 1979

Commis: Thomas Allan (USA)

Coach: Mark Erickson

President: Thomas Keller

Webside: www.bocusedorusa.org

Les mer om de forskjellige deltakerne og lagene her

Les mer om Bocuse d`Or 2011 i Horeca nummer 8 2010

Bli abonnent her

"