Ølillustrasjon COLOURBOX (1)
Ølillustrasjon COLOURBOX (1)

Norges største øljury

Juryen som skal kåre Norges beste øl, er nå klar. - Så mye ølkunnskap har aldri før vært samlet på ett brett i Norge, sier juryleder Jørn Tore Persen fra Ølakademiet.

Publisert

Illustrasjonsfoto: Colourbox

25 edsvorne kvinner og menn ledes av landets fremste eksperter fra restaurantbransjen, media, ølkubbene og hjemmebryggermiljøet.

Kåres på TV

Kåringen av Norges beste øl inngår i TV 2-sastingen Det Norske Måltid, som arrangeres i Stavanger 10. desember.

Hele 22 norske bryggerier har nominert 86 ulike øltyper i fem forskjellige klasser.

Les mer om de nominerte her

Restaurantfolkene i juryen teller bl.a. Harald Berger fra Bølgen og Moi, Daniel Karlson fra Klosteret og Sigmund Melberg fra Cardinal. Media er representert med Aase Jacobsen (aperitif.no), Lene W. Aarnes (Dagsavisen) og den kjente ølbloggeren Tom Young.

"

Jørn Tore Persen ved Ølakademiet har samlet eliten av norske ølkjennere. Han leder hovedjuryen.

Bak arrangementet Det Norske Måltid står stiftelsen Norsk Matkultur, og Ølakademiet har ansvar for kåringen av Norges beste øl.

I tillegg til fagjuryene, kan også publikum stemme fram sine favoritter på nettstedet aperitif.no. Publikums stemmer teller 20 prosent.

De fem ølkategoriene er:

Lys lager / pils

Hveteøl / blonde

Mørk lager / bayer / bokk

Ale

Porter/stout

Juryene

Følgende personer sitter i fagjuryen:

Lys lager og pils, tester 22 øltyper

Juryleder: Harald Berger, Bølgen & Moi

Christian Udjus, Popolare

Jennie Haga, Klosteret

Per Inge Haavik, Ølbrygging.no

Bjørn Erik Løken, Ølakademiet

Hveteøl/blond, tester 11 øltyper

Juryleder: Aase E. Jacobsen, Aperitif

Magnus Lundgren, Popolare

Hylje Mortensen, Norøl

Peter Datland, Ølakademiet

Tom Young, Kjempetorsken Ølblogg

Mørk lager/bayer/bokk, tester 13 øltyper

Juryleder: Gustav Jørgensen - lærebokforfatter og ølskribent

Daniel Karlsson, Klosteret

Tommy Andersen, Beer Palace

Eduard Möllenkamp, Norbrygg

Kim Daniel Bergersen, Ølakademiet

Ale, tester 23 øltyper

Juryleder: John Hudson, Schouskjelleren

Sigmund Melberg, Cardinal

Gard Smith Gahrsen, Norbrygg

Bent Engen, Norøl

Bjarte Lie, Ølakademiet

Porter/stout, tester 12 øltyper

Juryleder: Joachim Rud, Norbrygg

Gaute Gusrud, Apéritif

Amund Arnesen, Lille Herbern

Lene W. Aarnes, Dagsavisen

Jessica Senning, Popolare

Hovedjury, tester 15 øltyper

Juryformann: Jørn Tore Persen

Harald Berger

Aase E. Jacobsen

Gustav Jørgensen

Joachim Rud

John Hudson