
Bare planter på gaffelen og i koppen i ny Oslo-kafé
Naturli’ åpner sin første konseptcafé i Oslo. Den nye kafeen i Oslo har utelukkende planter på menyen – både på gaffelen og i koppen.
Stadig flere nordmenn får appetitt på smaken av en grønnere fremtid. Derfor har Naturli’ nylig åpnet en 100 % plantebasert kafé i Oslo.
«Hvem har sagt at biffen må komme fra en ku? Eller at de saftige bitene i cæsarsalaten kommer fra en kylling? Naturli’ har vært markedsledende innenfor plantebasert mat i Danmark siden 1988, og vil med åpningen av den nye Naturli’ Café gjerne utfordre nordmenn på den gode smaken av en grønnere fremtid», heter det i en pressemelding.
Naturli’ vil gjerne vise gjestene at det er enkelt å velge planteveien uten å måtte gå på kompromiss med smaken, saften og kraften når det skal god mat på tallerkenen.
Kafé i Oslo danner skole for resten av Europa

Hvis Naturli’-kafeen i Oslo blir en spirende suksess, vil Naturli’ rulle ut et franchise-konsept der det skyter flere grønne kafeer opp i andre europeiske storbyer. I Oslo skal det høstes inn viktige erfaringer og masse kunnskap om hva forbrukerne ønsker seg.
– Tendensen er klar: Mange nordmenn ønsker å skjære ned på kjøttforbruket av hensyn til klimaet, men de er ikke klare til å si farvel til alle rettene de har elsket siden barndommen. Derfor arbeider vi hver eneste dag med å utvikle mat som kan gå inn i stedet for de tradisjonelle, animalske variantene. Og her har vi et ufravikelig krav: De plantebaserte rettene skal smake så godt at man nærmest kan høre englene synge i bakgrunnen. Det finnes ingen kompromisser her, forteller konsernsjef i Naturli’, Henrik Lund.
Ta med grønn mat hjem

Naturli’ vil med kafeen vise at det kan være enkelt å velge de grønne matvarene i en travel hverdag. Når gjestene har smakt maten i kafeen, kan de kjøpe med seg produktene hjem og selv prøve seg frem med de rettene de liker, i tillegg til de nye som de er blitt inspirert til å lage.
Pernille Hellkås leder kafeen til hverdags. Hun opplever at gjestene er nysgjerrige og åpne for å prøve mange av de populære rettene i en plantebasert utgave.
Det kan for eksempel være Naturli’s kjøttkaker med potetsalat, chili sin carne, biff med bearnaise og klassisk pytt-i-panne med utgangspunkt i erter. Naturli’ har blant annet utviklet en serie plantefarser som kan brukes på samme måte som kjøttdeig, og produktet Pipfri kan for eksempel brukes i stedet for kyllingbiter.
Nordmenn er klare
Henrik Lund opplever at nordmenn for alvor er i ferd med å få opp øynene for den grønne maten.
– I Norge finnes det en stolt tradisjon for å ta vare på naturen og å ha fokus på klimaet. Det finnes ingen andre steder i hele verden der innbyggerne for eksempel har så mange elbiler som i Norge. Vi kommer til å se den samme tendensen innenfor nordmenns smak for grønne matvarer. Når smaken av en grønnere fremtid for alvor skal slå gjennom hos alle forbrukere i Norge, krever det 100 % god smak og at det er enkelt for forbrukerne å lage plantebaserte retter. Det skal være både sunt og enkelt. Det er vårt søkelys, sier Lund.
Pressemelding